Shea-Porter Announces Names of Students Nominated for Service Academies

WASHINGTON — Congresswoman Carol Shea-Porter today announced the names of the students that she nominated to enter the U.S. Service Academies. 

Shea-Porter nominated Matthew Anderson, Matthew Bayne, Jeffery Bintz, John Brennan, Jacob Hawkins, James Lydiard, Nolan Maynard, Alexander Smith, Morgan Sutherland, Craig Wojtkiewicz, Jie Zhou, and Brett Ruggles to the Air Force Academy in Colorado Springs; Aaron Beyea, Michael Burns, Abigail Davis, Jacqueline Derocher, Jacob Lademan, Ari Larson, Joseph Nyhan, Garrett Rose, Kenneth Webber, and Nicholas Sauvan for the Military Academy at West Point; Nicholas Nalette and Christopher Knizewski for the Merchant Marine Academy in Kings Point, NY; and Louis Caraglia, Katherine Dawley, Alyson DeLeeuw, Nicholas Fortin, Eric Lamoureux, Ryley Paquette, Nicholas Sauvan, Igor Vladimirov, Daniel Whelton, and Jacob Hawkins for the Naval Academy in Annapolis, MD. 

The young men and women I nominated this year are some of the most talented young people I have seen,” said Congresswoman Shea-Porter.  “They have a wide variety of interests and skills, but share the same dedication to our country.”

Selection is based on a number of factors, including academic and athletic achievement, community service, interviews, and recommendations. 

Mr. Louis Caraglia – Plaistow

Ms. Katherine Dawley – Dover

Ms. Alyson DeLeeuw -   New Castle

Mr. Nicholas Fortin -   Manchester

Mr. Eric Lamoureux – Dover

Mr. Ryley Paquette – Hooksett

Mr. Nicholas Sauvan – Merrimack

Mr. Igor Vladimirov – Hampton

Mr. Daniel Whelton – Londonderry

Mr. Jacob Hawkins – Hampstead

Mr. Aaron Beyea – Londonderry

Mr. Michael Burns – Strafford

Ms. Abigail Davis – Moultonborough

Ms. Jacqueline Derocher – Northwood

Mr. Jacob Lademan – Bedford

Mr. Ari Larson – Londonderry

Mr. Joseph Nyhan – North Hampton

Mr. Garrett Rose – Portsmouth

Mr. Kenneth Webber – Gilford

Mr. Nicholas Nalette – Goffstown

Mr. Christopher Knizewski – Dover

Mr. Matthew Anderson – Nottingham

Mr. Matthew Bayne – Bedford

Mr. Jeffrey Bintz – Londonderry

Mr. John Brennan – Hooksett

Mr. Jacob Hawkins – Hampstead

Mr. James Lydiard – Bedford

Mr. Nolan Maynard – Hampton Falls

Mr. Alexander Smith - Plaistow

Mr. Morgan Sutherland – Derry

Mr. Craig Wojtkiewicz – Bedford

Ms. Jie (pronounced Jay) Zhou – Dover

Mr. Brett Ruggles – North Hampton