U.S. Rep. Frank Guinta announces 2011 U.S. Service Academy nominees

(Washington – December 2, 2011)   U.S. Representative Frank Guinta has announced the names of the students from New Hampshire’s First Congressional District who received his nomination for appointments to the U.S. Service Academies.

“I have the distinct honor of nominating young Granite Staters to the U.S. Service Academies,” Guinta said.  “That is where many future American leaders develop the skills that will help guide us into the 21st Century.  I’m delighted these students are interested in serving our country.  I’m proud to be a part of this important process and wish these outstanding young men and women the very best in their coming studies and in the years ahead.”         

Guinta’s nomination doesn’t guarantee admission to a service academy. The nominees compete for a space in the class of 2016. The individual service academies will make the final decisions.

The following is a list of nominees, their hometowns and high schools:



Forrest M. Albiston, Bedford                         Bedford High School

Paige Balcom, Londonderry                           Apple Tree Academy

Zachary Hill, Rollinsford                                Somersworth High School

John Keisling, East Hampstead                      Pinkerton Academy

Dillon L.J. Lanctot, Somersworth                  USAF Prep School, CO

Allen Olmsted, Barnstead                              Prospect Mountain High School

Duncan Richards, Moultonborough               Moultonborough Academy



John J. Banarhall, Auburn                               Marion Military Institute, AL

Zebulon Coombs, Effingham                         Norwich University, VT

Jared Hornsby, Bedford                                 Bedford High School

Henry MacGibbon, Goffstown                      Goffstown Area High School

Luke Morrier, Plaistow                                   Timberlane High School

John Scippa, Exeter                                        Exeter High School

Darien Vaughan, Madison                              Kennett High School

Brady Shawn White, Dover                           Leavenworth High School, KS



Madeline Borek, Durham                               Colby College, ME

Thomas Duvall, Durham                                 Peddie School, NJ

Blaire Ann Fenniman, Dover                          St. Thomas Aquinas High School

Dana K. Goss, Moultonborough                     Moultonborough Academy

Abigail K. Guerra, Durham                            Holderness High School

Joseph N. Lane, Durham                                Oyster River High School

Daniel Martens, Merrimack                            Suny Maritime, NY

Dominic J. Mutter, Dover                               St. Thomas Aquinas High School

Jacob Ray, Strafford                                       Coe-Brown Northwood Academy

Robert A. Vachon, Laconia                            Laconia High School



Christopher Glass, Epping                              Trinity High School

Michael Leonard, Merrimack                          Trinity High School

Timothy Peterson, Merrimack                         New Mexico Military Institute, NM


Information on applications for a 2012 nomination to the U.S. Service Academies is available at www.Guinta.House.Gov in the “Serving You” section.